Sports Facilities

We have very good sports facilities!  We also have a permanent faculty looking after Sports Department.

 

 

 

 
 
 

Sports competitions conducted at our campus during the year, 2014-15

• MSRTC Cricket Team selection

• Tennis Coaching Camp for Students, Staff & faculty members

• SGGS Alumni Sports Meet (Cricket, Tennis, Basketball, Football & Volleyball)

• PESAM Cup Cricket Tournament – Production Dept.

• ACES Cricket Tournament – Civil Department

• IT-HUB Carom and Chess Tournament

• CHESA Cup Basketball Tournament

• ECSTASY-EPL Cricket Cup

• Intra-Electrical Cricket League

• Textile Premier League Cricket

• Waste to Best Help - Faculty Cricket Cup

• ITPL Cricket

• Chess & Carom Competition - For Utsav

• Hostel Cup-Cricket, Basketball, Volleyball, Football, Chess, Carom etc

• Renaissance Cricket Cup - INST Dept

• Inter-Departmental Football Tournament: FY Students

• Nanded Premier League Cricket - Under 14, 16, 19 & open

Sports competitions conducted at our campus during this year, 2015-16

• State level Inter Engineering College Sports Event ZENITH 2k16

• MSRTC Cricket Team selection

• SGGS Alumni Meet SPORTS (Cricket, Tennis, Basketball, Football & Volleyball)

• PESAM Cup Cricket Tournament

• IT-HUB Carrom and Chess Tournament

• IT-HUB Box cricket Tournament

• CHESA cup Basketball Tournament

• ECSTASY-EPL Cricket Cup

• Intra-Electronics Cricket League

• Textile Premier League Cricket

• ITPL Cricket

• Hostel Cup-Cricket, Basketball, Volleyball, Football, Chess, Carrom etc

• Renaissance Cricket Cup - Instrumentation Dept

• Inter-Departmental Football Tournament: FY Students

• Nanded Premier League Cricket - Under 14, 16, 19 & open

Sports competitions conducted at our campus during this year, 2016-17

Photo Gallery

• State level Inter Engineering college sports event ZENITH 17

• MSRTC Cricket Team selection

• Alumni Meet by ZENITH 17

• SGGS Alumni Meet SPORTS (Cricket, Tennis, Basketball, Football & Volleyball)

• PESAM Cup Cricket Tournament

• IT-HUB Carrom and Chess Tournament

• CHESA cup Basketball Tournament

• B- zone Inter- Collegiate Tournament( Basketball and Cricket)

• Intra-Electronics Cricket League

• Textile Premier League Cricket

• Inter-Departmental Basketball Tournament: Electronics Dept

• Hostel Primer League- Cricket, Basketball, Volleyball, Rink Football, Chess, Box Cricket, Carrom etc

• Renaissance Cricket Cup - Instrumentation Dept

• Inter-Departmental Football Tournament: FY Students

• Nanded Premier League Cricket - Under 14, 16, 19 & open

Report of Participation in the INTER-COLLEGIATE TOURNAMENTS and Performance of our Teams during year 2016-17





SN

Date

Tournament

Position secured

Venue

1

30 July 2016

Inter-Collegiate SWIMMING Competitions (Central Basis)

Winner

Vasantrao Naik college, Vasarni, Nanded

2

11th & 12th Aug 2016

Inter-Collegiate BOXING Competitions (Central Basis)

Winner

Dr. Babasaheb  Ambedkar college, Latur

3

08 & 09 Aug 2016

B Zone Inter-Collegiate TABLE TENNIS Tournament

Winner

Yeshwant Mah, Nanded

4

08 & 09 Aug 2016

B Zone Inter-Collegiate TABLE TENNIS (Woman))Tournament

Runner up

Yeshwant Mah, Nanded

5

08 & 09 Aug 2016

B Zone Inter-Collegiate BADMINTON Tournament

Runner up

Yeshwant Mah, Nanded

6

08 & 09 Aug 2016

B Zone Inter-Collegiate BADMINTON(Women) Tournament

Participated

Yeshwant Mah, Nanded

7

12th & 13th Aug. 2016

B Zone Inter-Collegiate FOOTBALL Tournament

Participated

Rajiv Gandhi college,

Mudkhed





8

19 & 20 Aug 2016

B Zone Inter-Collegiate BASKETBALL Tournament

Participated

SGGS college of Engg, Nanded

9

19 & 20 Aug 2016

B Zone Inter-Collegiate BASKETBALL(Women)  Tournament

Runner up

SGGS college of Engg, Nanded

10

07 & 08 Sept 2016

B Zone Inter-Collegiate KABADDI Tournament

Participated

Pansare Mah,,Arjapur

11

07 & 08 Sept 2016

B Zone Inter-Collegiate KABADDI(Women)   Tournament

Winner

Hutatma pansare college, Arjapur

12

16th & 17th Sept 2016

B Zone Inter-Collegiate CHESS Tournament

 

 

Winner

Sharad Chandra college, Naigion

13

--------

B Zone Inter-Collegiate VOLLEYBALL (Women) Tournament

Selection Trials

Lal Bahadur Shashtri Mah. , Dharmabad

14

20th sept. 2016 onwards

B Zone Inter-Collegiate CRICKET Tournament

Participated

N. C. Law college, Nanded

15

7th and 8th Oct 2016

B Zone Inter-Collegiate ATHLETICS Tournament

Participated

Pansare Mah Arjapur

Inter-University Tournament Participation of our students : 12 players have represented SRTMUN.(2014- 15)







SN

Name

Class/Branch

Event

Level

Venue

1

Langri Dharmindersingh Tejindersingh

Final Year

B. Tech INST

Swimming

All India IUT

Jain University, Bangalore (Karnataka)

2

Langri Harmindersingh Tejindersingh

SY INST

Swimming

All India IUT

Jain University, Bangalore (Karnataka)

3

Miss. Kulkarni Sayli Sudhakar

FY EXTC

Swimming

All India IUT (Women)

Jain University, Bangalore (Karnataka)

4

Miss. Lone Kanchan Nathu

FY INST

Swimming

All India IUT (Women)

Jain University, Bangalore (Karnataka)

5

Pardeshi Mohnish Jagdish

SY PROD

Chess

West Zone IUT

Swarnim Gujrat Sports University, Gandhinagar (Gujrat)

6

Dastapure Prathamesh Ratikant

FY CSE

Chess

West Zone IUT

Swarnim Gujrat Sports University, Gandhinagar (Gujrat)

7

Darak Siddhant Rajgopal

FY PROD

Badminton

West Zone IUT

Rajiv Gandhi Technological University, Bhopal (MP)

8

Chiragiya Tejpalsingh Narendrasingh

B. Tech. PROD

Cricket

West Zone IUT

Barkatullah University, Bhopal (MP)

9

Gore Shubham Satish

TY MECH

Football

West Zone IUT

Laxmibai National Institute of  Physical Education, Gwalior (MP)

Inter-University Tournament Participation of our students : 12 players have represented SRTMUN.(2015- 16)






SN

Name

Class/Branch

Event

Level

Venue

1

Langri Harmindersingh Tejindersingh

SY INST

Swimming

All India IUT

Punjab Univ, Chandigarh

2

Miss. Kulkarni Sayli Sudhakar

FY EXTC

Swimming

All India IUT (Women)

Punjab Univ, Chandigarh

3

Dastapure Prathamesh Ratikant

FY CSE

Chess

West Zone IUT

BAMU, Aurangabad

4

Darak Siddhant Rajgopal

FY PROD

Badminton

West Zone IUT

LNIPE, Gwalior

5

Sonwane Upasana P

TY IT

Basketball

West Zone IUT

Rajasthan University, Jaipur

6

Agrawal Saloni U

SY CHEM

Basketball

West Zone IUT

Rajasthan University, Jaipur

7

Babhulkar Neha R

TY MECH

Basketball

West Zone IUT

Rajasthan University, Jaipur

 






8

J Gayathri

SY CSE

Basketball

West Zone IUT

Rajasthan University, Jaipur

9

Chirag s marathe

TY CIVIL

Basketball

West zone IUT

RSTM, Negpur

10

Mendhekar Akshata Balaji

SY EXTC

Vallyball

West zone IUT

Amravati

11

Biyani Radhika suresh

 B.TECH PROD

Table Tennis

West Zone IUT

Bhopal

12

Chiragiya Tejpalsingh Narendrasingh

MTECH MECH

Cricket

West Zone IUT

Sagar (MP)

Inter-University Tournament Participation of our students : 17 players have represented SRTMUN.(2016- 17)







SN

Name

Class/Branch

Event

Venue

Date of camp

1

Langri Harmindersingh Tejindersingh

B.Tech   (Inst)

Swimming

Vasantrao naik college, Vasarni, Nanded

13 to 21 Oct 2016

2

Lathkar Yogesh Sureshrao

B.Tech   (Prod)

Swimming

Vasantrao naik college, Vasarni, Nanded

13 to 21 Oct 2016

3

Sonkamble Siddhant Rajesh

SY        (Extc)

Swimming

Vasantrao naik college, Vasarni, Nanded

13 to 21 Oct 2016

4

Sayli Sudhakar Kulkarni

TY         (Extc)

Swimming

Vasantrao naik college, Vasarni, Nanded

13 to 21 Oct 2016

5

Lone Kanchan Nathu

TY       (Instru)

Swimming

Vasantrao naik college, Vasarni, Nanded

13 to 21 Oct 2016

6

Thool Bhajesh Ramesh

B.Tech   (Chem)

Basketball

Yeshwant Mah, Nanded

13 to 20 Oct 2016

7

Darak Siddhant Rajgopal

SY        (Prod)

Badminton

Smt. Sushila Devi  Deshmukh Senior college, Latur

10 to 22 Oct 2016

8

Prathamesh Dastapure

TY         (CSE)

Chess

Shahir anna bhu sathe mah, Mukhed

13 to 21 Oct 2016

 







9

Monish Pardeshi

TY             (Prod)

Chess

Shahir anna bhu sathe mah, Mukhed

13 to 21 Oct 2016

10

Ajay Tiwari

SY              (CSE)

Chess

Shahir anna bhu sathe mah, Mukhed

13 to 21 Oct 2016

11

Brijmohan Bandel

FY             (CSE)

Table Tennis

Science College, Nanded

20 Jan to 03 feb 2017

12

Kshitija Rumale

FY            (CSE)

Table Tennis

Science College, Nanded

20 Jan to 03 feb 2017

13

Gire Atul B.

SY           (Chem)

Boxing

Smt. Sushila Devi  Deshmukh Senior college, Latur

20 to 28 jan 2017

14

Maske Shivprasad N

B.Tech  (Extc)

Boxing

Smt. Sushila Devi  Deshmukh Senior college, Latur

20 to 28 jan 2017

15

Pushkar Maheshwari

TY            (Chem)

Boxing

Smt. Sushila Devi  Deshmukh Senior college, Latur

20 to 28 jan 2017

16

Chiragiya Tejpalsingh Narendrasingh

M.Tech (PLM)

Cricket

Shivaji Clg, Parbhani

7 to 15 jan 2017

17

Rushali Kale

FY            (Extc)

Volleyball

Dept of sports SRTMU, Nanded

10 to 12 dec 2016

 

We have following facilities:
  >> Gymnasium
  >> Football ground
  >> Cricket (turf wicket)
  >> Athletics track
  >> Volleyball court
  >> Basketball court
  >> Table tennis hall
  >> Tennis court (clay)
  >> Badminton court
  >> Kho-kho
  >> Kabaddi, etc.

  Institute has a distinction of having  turf  wicket for Cricket. 

 

Year 

Winner

Runner

Lost

Participation

2007-08

1

1

 

2

2008-09

1

2

 

3

2009-10

2

2

 

4

2010-11

4

2

1

7

2011-12

2

1

3

6

2012-13

2

1

3

6

 

 

 Year

Winner

Runner

3rd Place

Lost

Participation

2007-08

2

 

1

8

11

2008-09

1

1

 

2

4

2009-10

1

1

3

2

7

2010-11

7

 

1

3

11

2011-12

4

3

1

5

13

2012-13

6

3

1

5

15